Info hem 170223

Info till vårdnadshavare

Om byggnationen på Nya Kämpetorpsskolan

Positiva besked till sist!
Bygglovet som var försenat för att förskolan skulle kunna flytta från skolgården har gått igenom. Tack till er föräldrar som bidrog med att ringa till Stadsbyggnadskontoret och tryckte på ett beslut. Även bygglovet för hela nybyggnationen är godkänt meddelade SISAB i veckan. Detta gör att de satt igång med upprustningen på allvar. 

Fortfarande ligger dock start i januari 2020. Vi räknar fortfarande med att nuvarande åk4 blir de första 7-orna på Nya Kämpetorp (höstterminen kvar på Solberga).

Övrigt;
Den 15 mars har vi planeringseftermiddag/kväll med all personal. Vi stänger därför fritids kl. 16.00 denna dag. Meddela mig eller bitr. rektor Linda Lissvik senast den 9 mars om du har svårt att hämta ditt barn kl. 16.00 denna dag. 

Med vänlig hälsning
Birthe Ahl Källkvist
Rektor

Dela:
Kategorier: